Vítejte na mém blogu jen a jen o celebritách:))

životopis sigourney

24. ledna 2007 v 18:50 |  Sigourney Weaver

Herečka

Datum narození:08.10.1949
Místo narození:New York, USA
Znamení: Váhy
Je dcerou bývalého prezidenta TV společnosti NBC Sylvestera "Pat" Weavera a anglické herečky Elizabeth Inglisové. Navštěvovala prominentní dívčí školu Ethel Walkerové v Connecticutu a během studií angličtiny na Stanford University se připojila ke kočovnému divadlu, zaměřenému na commedii dell'arte. Tehdy si změnila své křestní jméno na Sigourney podle postavy tetičky jedné z hrdinek románu F. S. Fitzgeralda Velký Gatsby.

Pod vlivem svého židovského původu odjela do Izraele, kde více než rok pracovala v kibucu. Po návratu do USA pokračovala ve vysokoškolských studiích, tentokrát však již zvolila dramatické umění na Yale School of Drama. V roce 1975 zahájila svou profesionální hereckou kariéru jako náhradnice v broadwayské inscenaci Johna Gielguda Věrná manželka. Dlouho působila na mimobroadwayských scénách, kde účinkovala zejména ve hrách svého spolužáka Christophera Duranga Podstata a smysl vesmíru, Titanic a Zpěvohra o Lusitanii.

Upozornila na sebe 1977 v roli ženy kosmonauta ve hře Johna Guareho Marco Polo zpívá sólo, uváděné na jevišti newyorského Public Theatre Josepha Pappa. Před film. kamerou se poprvé mihla jako dívka před kinem, kde hlavní hrdinové (Woody Allen a Diane Keatonová) řeší své citové problémy, v ironické komedii Annie Hall (r. W. Allen). Mezinárodní hvězdu z ní rázem učinila úloha neohrožené kosmické průzkumnice Ellen Ripleyové, která se ve slavném sci-fi thrilleru Vetřelec (r. R. Scott) zachrání jako jediná z posádky kosmické lodi Nostromo, jejíž členové se stali oběťmi neznámého vesmírného tvora.

Tuto postavu, kterou původně odmítly Jane Fondová a Faye Dunawayová, vytvořila pak i v dalších třech pokračováních sci-fi hororu o boji s vraždící mimozemskou bytostí Vetřelci (r. J. Cameron), Vetřelec³ (r. D. Fincher) a Vetřelec: Vzkříšení (r. J.-P. Jeunet). Dva Zlaté glóby 1988 a dvě nominace na Oscara 1988 jí vynesly dvě role silných a energických, ale povahově zcela protikladných žen: citlivá antropoložka Dian Fosseyová, zkoumající v africké džungli život goril, v životopisném melodramatu Gorily v mlze (r. M. Apted); záludná šéfová Kateřina Parkerová, kterou během její nepřítomnosti z důvodu zranění nohy plně nahradí její sympaticky ctižádostivá sekretářka (Melanie Griffithová) nejen na vedoucím místě velké makléřské firmy, ale také v milostném poměru s pohledným makléřem (Harrison Ford), v komedii Podnikavá dívka (r. M. Nichols).

Smysl pro komickou nadsázku projevila také mj. v duchařských komediích Krotitelé duchů a Krotitelé duchů II (obě r. I. Reitman), kde ztělesnila půvabnou cellistku Danu Barrettovou, jejíž život nebezpečně ohrožují nadpřirozené živly, které se ona se svými dvěma přáteli (Bill Murray a Dan Aykroyd) snaží zneškodnit. S bohatě nakadeřenými vlasy a upnutá do renesančního kostýmu se objevila jako španělská královna Isabela, u níž nalezne podporu pro své výpravy zarputilý mořeplavec Kryštof Kolumbus (Gérard Depardieu), v historické fresce 1492: Dobytí ráje (r. R. Scott).

Přesvědčivý portrét ženy, toužící po pomstě za své ponížení a utrpení, vykreslila v postavě tragickou minulostí poznamenané Pauliny Escobarové, o jejímž setkání s bývalým mučitelem (Ben Kingsley) vypráví psychologicko-kriminální drama podle hry Ariela Dorfmana Smrt a dívka (r. R. Polanski). Vedle herecké kariéry se angažuje v Nadaci Dian Fosseyové na ochranu goril.

Na podzim 1995 pobývala v Praze při příležitosti natáčení TV filmu Sněhurka, který je moderní variací pohádky bratří Grimmů o Sněhurce a sedmi trpaslících. Od 1984 je S. W. provdána za divadelního režiséra Jima Simpsona, otce její dcery Charlotte (nar. 1990), pod jehož režijním vedením hrála na divadle v Shakespearově Kupci benátském.
Filmografie:
2004 Imaginary Heroes - Sandy Travis
2004 The Village - Alice Hunt
2005 Happily N'Ever After (hlas) - Frida
2003 Díry /Holes/ - The Warden
2002 Chlapi /The Guys/ - Joan
2002 Cucák /Tadpole/ - Eve Grubman
2001 Big Bad Love (hlas) - Betti DeLoreo
2001 Před svatbou ne! /Heartbreakers/ - Max Conners
2000 Speak Truth to Power - různé
2000 Společník /Company Man/ - Daisy Quimp
1999 Galaxy Quest /Galaxy Quest/ - Gwen DeMarco aka poručík Tawny Madison
1999 Mapa mého světa /A Map of the World/ - Alice Goodwin
1997 Vetřelec IV: Vzkříšení /Alien: Resurrection/ (spolu-producentka) - poručík Ellen Ripley Clon č.8
1997 Sněhurka: Příběh hrůzy /Snow White: A Tale of Terror/ - Claudia Hoffman
1997 Ledová bouře /The Ice Storm/ - Janey Carver
1995 Vraždy podle předlohy /Copycat/ - Helen Hudson
1995 Jeffrey /Jeffrey/ - Debra Moorhouse
1994 Smrt a dívka /Death and the Maiden/ - Paulina Escobar
1993 Rabbit Ears: Peachboy (video) - vypravěč
1993 Dave /Dave/ - první dáma Ellen Mitchell
1992 1492: Dobytí ráje /1492: Conquest of Paradise/ - Queen Isabel
1992 Vetřelec III /Alien 3/ (spolu-producentka) - Ellen Ripley
1989 Krotitelé duchů II. /Ghostbusters II/ - Dana Barrett
1988 Podnikavá dívka /Working Girl/ - Katharine Parker
1988 Gorily v mlze /Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey/ - Dian Fossey
1986 Půlměsíční ulice /Half Moon Street/ - Lauren Slaughter
1986 Vetřelci II /Aliens/ - Ellen Ripley
1985 Une femme ou deux - Jessica Fitzgerald
1984 Krotitelé duchů I. /Ghost Busters/ - Dana Barrett
1983 Transakce století /Deal of the Century/ - Catherine DeVoto
1982 Rok nebezpečného života /The Year of Living Dangerously/ - Jillian Edith 'Jill' Bryant
1981 Očitý svědek /Eyewitness/ - Tony Sokolow
1979 3 by Cheever: O Youth and Beauty! (TV) - Marcia Lawton
1979 3 by Cheever: The Sorrows of Gin (TV) - Marcia Lawton
1979 Vetřelec I /Alien/ - Ripley
1978 Madman
1977 The Best of Families (TV miniseriál) - Laura Wheeler
1977 Annie Hall - Alvy's Date Outside Theatre
1976 Somerset (TV seriál) - Avis Ryan
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama